SKP České Budějovice

oddíl orientačního běhu

vítejte na obnoveném webu oddílu orientačního běhu Sportovního klubu Policie České Budějovice

27. 8. 2023 pořádáme závod Jihočeského žebříčku

21. 3. 2024 - Jarní sezónu jsme zahájili v zahraničí. Naše barvy jste mohli potkat na konci února v Maďarsku, na závodech Boróka Kupa v jalovcových lesích nedaleko Kecskemétu. Od 9. do 13. března jsme se tradičně zúčastnili slovinských pětidenních závodů Lipica open. Nyní již vybíháme do jarní sezóny jihočeského žebříčku, první závod proběhne již tuto sobotu v Táboře. Přejeme všem našim závodníkům úspěšný start!

Filip se v Německu zúčastnil závodu Weinberge-cup v Klein-Winternheimu, kde se místo lesa běhá mezi vinicemi. V kategorii H21 skončil na 3. místě.

1. 1. 2024 - Konec roku (a začátek toho nového) je tradičně časem bilancování. Tak co jsme v minulém roce zažili? Závodníci našeho klubu se pravidelně účastnili závodů Jihočeského žebříčku, ve kterém Zdeněk vybojoval 3. místo v kategorii H55. Také jsme se objevovali na předních příčkách závodů Žebříčku B-Čechy (1. a 3. místo z Železného Brodu a 3. místo z Hronova v kategorii H60B pro Luboše). A nejen to - naše dresy jste mohli potkat i na závodech v Rakousku, Německu, Maďarsku, Slovinsku, Chorvatsku nebo Velké Británii. Tím pravým vrcholem pak bylo Mistrovství světa veteránů ve slovenských Košicích, kterého se zúčastnili Zdeněk a Luboš. Největšího úspěchu zde dosáhl v kategorii M60 Luboš, který na sprintu postoupil do A finále, ve kterém obsadil skvělé 16. místo. Kromě účasti jsme též jeden závod Jihočeského žebříčku uspořádali. A jaké máme plány na následující rok? Naše závodníky určitě potkáte na závodech Jihočeského žebříčku a na Žebříčku B-Čechy. Jarní sezónu plánujeme zahájit ve Slovinsku, na vícedenních závodech LipicaOpen, zúčastníme se i Mistrovství světa veteránů ve Finsku. Naše pořadatelské úsilí směřuje k poslednímu červnovému týdnu, ve kterém se budeme podílet na organizaci závodů v orientačním běhu při Letní olympiádě mládeže 2024. Ve stejném prostoru pak na konci srpna uspořádáme dva závody Jihočeského žebříčku.

28. 8. 2023 - Včera jsme v Nesměni na mapě Dehetník uspořádali 7. závod Jihočeského žebříčku v roce 2023. I když nám počasí úplně nepřálo a takřka po celou dobu se na prostor závodu snášel lehký déšť, neodradilo počasí 133 závodníků a závodnic, kteří zápolili na tratích z pera Ondry Měšťana, nadaného stavitele tratí, kterého nám zapůjčil spřátelený oddíl Tretra Praha. Vítězové hlavních kategorií si odnesli speciální cenu, kterou nám poskytl předseda ZD Ločenice, majtele místa shromaždiště. Na mapy a postupy se můžete podívat na Liveloxu, fotky z vyhlášení najdete na rajčeti.

18. 6. 2023 - O tomto víkendu se naši závodníci zúčastnili závodů žebříčku B - Čechy v Radčicích u Železného Brodu. Na fyzicky náročných tratích s velkým převýšením a náročnými pasážemi v okolí břidlicových lomů si mimořádně dobře poradil Luboš. V kategorii H60, které se oba dny účastnilo více než 30 závodníků, vyhrál sobotní krátkou trať a na nedělní klasice si umístění na stupních vítězů zopakoval, když obsadil třetí příčku. 

10. 6. 2023 - Po cca. tříměsíční pauze je webová stránka klubu opět v provozu. Důvodem této pauzy je to, že původní poskytovatel webhostingu se rozhodl ukončit svou činnost, většinu dat z původního webu se ale podařilo zachránit. Prozatím byly obnoveny archivy závodů pořádaných naším oddílem až k roku 2008, kdy jsme poprvé vstoupili do digitálního prostoru. V některých případech ještě nemusí všechny odkazy fungovat, také formát některých textů nemusí být zrovna uspořádaný, to se pokusíme v nejbližší době napravit. Ale už teď se můžete pokochat třeba reportáží sportovního movináře, který při JIHORU v roce 2010 vyzkoušel kategorii příchozích :-D. Nově najdete u většiny závodů, také mapu se všemi kontrolami, takže se můžete podívat, jak se to tehdy vlastně běhalo (sledy kontrol jednotlivých tratí najdete např. v mezičasech :-) ). Texty z hlavní stránky budou obnovovány postupně, a vybereme asi jen ty, které jsou ještě dnes alespoň trochu relevantní. Zatím jsme zpětně uveřejnili pár nejnovějších textů. I to je ale slušní historie, protože frekvence zveřejňování příspěvků v poslední době nebyla nijak oslnivá :-(. A na co se můžete těšit?  Už teď je v plném proudu příprava tradičního JIHORU, který se uskuteční 27. 8. v Nesměni, a stavitele tratí jsme si tentokrát vypůjčili až z Prahy! :-D


10. 4. 2022 - Uspořádali jsme mistrovství jižních Čech

V sobotu 9. dubna jsme v Netolicích uspořádali dva závody mistrovství jižních Čech v orientačním běhu. Dopolední sprint jsme připravili v prostoru starého města, v dlážděných uličkách pod kostelem, kolem Bezdrevského potoka. Na závodníky tak čekal terén, který byl jak horizontálně, tak vertikálně členitý, a stavitel tratí Marek ho využil beze zbytku. V hlavních kategoriích zvítězili Radim Hošek (TAP) v H21 a Lenka Mechlová (SHK) v D21.
Odpoledne jsme v druhé půlce města připravili závod smíšených sprintových štafet. Tratě připravil Luboš. Tentokrát byly méně kopcovité a z větší části vedly v sídlišti a vilové čtvrti. Probíhalo se také areálem základní školy. Kontaktní závod a velké množství kontrol na malém místě řadě závodníků důkladně zamotal hlavu a řada štafet (včetně favoritů) skončila se špatným ražením diskvalifikovaná.
Závodníci si závody pochvalovali, nakonec i počasí se až na silný vítr docela umoudřilo.


31. 8. 2020 - JIHOR

Poslední víkend v srpnu jsme na Lipně ve spolupráci s OC České Budějovice uspořádali druhý závod Jihočeského žebříčku a zároveň i druhý závod rakouské série Linzcup. Závodu se zúčastnilo rovných 200 závodníků. Tím naše pořadatelské plány nekončí, 9. a 10. září pořádáme mistrovství UNITOP a HZS v orientačním běhu. Ve středu je na programu klasická trať na Větrníku a ve čtvrtek štafety na nové mapě Slabce ve Hvozdci.


14. 6. 2020 - sezóna 2020

Po nucené koronavirové pauze se pomalu rozjíždí sezóna orientačního běhu. V sobotu se naši závodníci zúčastnili prvního, byť neoficiálního závodu v Jihočeském kraji, který se konal v Píseckých horách. Na krátké trati na vrstevnicové mapě si nevedli vůbec špatně: Filip obsadil 3. místo! Následující sobotu se pak naši závodníci zúčastní dalšího závodu v Jindřichově Hradci.
Ale ani během karantény činnost oddílu neustala. Připravujeme novou mapu a také naše letošní závody: JIHOR se uskuteční v sobotu 29. srpna na Lipně a v termínu 9.-10. září budeme v Českých Budějovicích a Lišově pořádat mistrovství UNITOP ČR, HZS, PČR a MV.


4. 10. 2019 - školní závod na Dobré Vodě

Na naší nové výukové mapě DVuČB jsme v pátek 4. října připravili ukázku orientačního běhu pro žáky místní základní školy. Zúčastnilo se 63 žáků šesté až osmé třídy, kteří museli najít osm kontrol v okolí zdejšího hřiště a kostela. Žáci si závodění za krásného skorojasného, i když chladného počasí užili, o čemž svědčí i fakt, že se někteří rozhodli zaběhnout připravenou trať vícekrát.

30. 9. 2019 - Naše podzimní úspěchy

Od té doby, co jsme 25. srpna pořádali v Lišově závod Jihočeského žebříčku na krátké trati, uplynul již více než měsíc. Během této doby se naši závodníci zúčastnili řady závodů. Z těch nejlepších umístění jmenujme tyto: 2. místo Filipa v kategorii H21L na dvoudenním závodě Orienteering unlimited v rakouském Litschau (při závodech se překračovala hranice do Česka); 2. místo Katky v kategorii D18 na Jihočeském žebříčku v Písku, 3. místo Marka v kategorii H35 tamtéž; 2. místo Filipa v celkovém pořadí série Linzcup v kategorii HA (jubilejní 40. ročník); 2. místo Elišky v kategorii D16, 2. místo Marka v H35 a 3. místo Zdeňka v H55 na Jihočeském žebříčku ve Chrobolech.


Filip na stupních vítězů kategorie H21A

12. 5. 2019 - Závodní víkend v okolí Lipna

O víkendu 11. a 12. května se v okolí vodní nádrže Lipno konaly hned tři závody Jihočeského žebříčku. V sobotu dopoledne to byl závod ve sprintu přímo v Lipně nad Vltavou. Tratě závodníky zavedly do centra obce a komplexu Marina. Naši závodníci se na tratích rozhodně neztratili - v kategorii D16 skončila Eliška 8. v D18 Katka 5. V mužských kategoriích pak na stupních vítězů shodně na třetím místě skončili Zdeněk (H55) a Marek (H35). V hlavní kategorii H21 se závodu zúčastnil Filip, který obsadil 4. místo. Poslední ze závodníků SKP, Vítek, závod v kategorii H35 disknul. Ve stejný den odpoledne se konal ve spolupráci s orientačními běžci z Lince konal závod na krátké trati v lyžařském středisku Sternstein. Eliška s Katkou ve svých kategoriích obsadili shodně 5. místo, Marek skončil 4. Filip a Zdeněk se zúčastnili souběžného závodu série LinzCup, kde Zdeněk skončil 8. v kategorii HBL a Filip 6. v kategorii HA. Nedělní závod na krátké trati se konal ve Frymburku na Martě. Závodníky přivítalo deštivé počasí s teplotami jen kousek nad nulou. Z našeho oddílu závodili jenom Zdeněk, který skončil 9. v kategorii H55 a Filip, který tentokrát hlavní kategorii H21 vyhrál.

Zároveň skončila jarní část žebříčku, která je od letošního roku hodnocená zvlášť. Jek si vedli závodníci SKP? D16: Eliška 6., D18: Katka 4., H21: Filip 3., H35: Marek 2. Vítek 10., H55: Zdeněk 2.


31. 3. 2019 - Úspěšně jsme uspořádali mistrovství Jihočeské oblasti ve sprintu

V sobotu jsme na Dobré Vodě u Českých Budějovic uspořádali mistrovský závod ve sprintu. Na start závodu se postavilo 205 závodníků, tratě pro ně připravil Radim Hošek a mnohým z nich řádně zamotal hlavu. Rozbor postupů hlavních kategorií můžete vidět v přiloženém souboru. Odpoledne pak na stejném místě proběhlo ještě mistrovství štafet, to za pomoci některých členů našeho oddílu uspořádaly Orientační sporty Písek.


26. 3. 2019 - Začátek sezóny 2019

Máme za sebou první dva jihočeské závody nové sezóny. A v obou z nich byli naši závodníci úspěšní. V pátek 15. března se v Sezimově Ústí uskutečnilo mistrovství jižních Čech v nočním OB. Zdeněk si vyběhl mistrovský titul v kategorii H45, Filip si slibně rozběhnutý závod v kategorii H21 pokazil, když neorazil jednu kontrolu. V sobotu pak proběhl první závod jihočeského žebříčku. Pořadatelé z Písku připravili sprint v sídlišti Za Kapličkou a Milady Horákové. Na rovinatých a rychlých tratích si v kategorii D16 Eliška vyběhla 3. místo, Katka v D18 místo 4. V mužských kategoriích skončil Filip na 5. místě v H21. V H35 skončil Vítek 3. a na nejvyšší stupínek se postavil Marek. Druhé vítězství vybojoval Zdeněk v kategorii H55. Již příští sobotu pořádáme mistrovství jihočeské oblasti ve sprintu na Dobré Vodě. Terén slibuje pestré a kopcovité tratě.

1.6. 2017 - Štít Podkletí a mistrovství na klasice

O minulém víkendu proběhly v jižních Čechách hned dva závody v orientačním běhu a ani na jednom z nich se běžci z našeho oddílu neztratili. V sobotu se na krátké trati v Třísově umístila na 3. místě v kategorii D16 Katka Ševčíková a Zdeněk Blabla na 2. místě v kategorii H45. V neděli se v mistrovském závodě na klasické trati, který se konal v Lázu na Strakonicku, umístila na 3. místě v kategorii D14 Eliška Ševčíková, na 2. místě v elitní kategorii H21 Filip Hulec, 3. v kategorii H35 skončil Marek Ševčík a v H45 Zdeněk Blabla. V následujících dnech nás budou naši závodníci reprezentovat na přeboru profesionálních hasičů, Policie ČR a zaměstnanců MV, na národním žebříčku v Řitce a na mistrovství republiky na krátké trati v Lipnici nad Sázavou.